FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

Festetics I. György iskoláiról

tud04.jpg

Festetics I. György volt a család egyik legjelentősebb tagja. Több iskola megalapítása is a nevéhez fűződik. A Georgikon és a keszthelyi zeneiskola mellett ő hozta létre Keszthely első rajziskoláját. Fontosnak tartotta, hogy birtokain mindenki tudjon írni és olvasni, ezért jelentős adományokkal támogatta a környék elemi iskoláit. Ám nemcsak Keszthelyen segítette az iskolákat és a diákokat. A Bécsben tanuló magyar katonaifjak javára alapítványt, Csurgón pedig református gimnáziumot hozott létre saját költségén.

Csurgó is egykor a Festeticsek uradalmához tartozott.

Melyik megyében található ez a település?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) Veszprém megyében
b.) Vas megyében
c.) Somogy megyében

A helyes válasz:
c.) Somogy megyében

Néhány érdekesség Festetics I. György által alapított iskolákról

  • Festetics I. György fontosnak tekintette a tudást és a műveltséget, ezért is fűződik a neve több iskola megalapításához.
  • Festetics I. György apja, III. Pál 1780. szeptember 1-jén megalapította az első keszthelyi elemi iskolát, ahol gondoskodott az iskola tantermeiről, felszereléséről és a tanító fizetéséről. Festetics I. György apja halála után folytatta az iskola támogatását.
  • Festetics I. György nemcsak Keszthelyen, hanem a birtokain lévő falvakban is létesített elemi iskolákat, ahol a tanulók megtanulhattak írni, olvasni, számolni.
  • Szintén Festetics I. György apja alapította a keszthelyi gimnáziumot, amelyet – akárcsak az elemi iskola esetében – a fia a továbbiakban is segített.
  • Festetics I. György idejében vált ötosztályossá a gimnázium,
  • Festetics I. György volt az, aki ebben az időben meg tudta akadályozni, hogy bezárják a keszthelyi gimnáziumot.
  • Festetics I. György alapította az akkori a Festetics-birtokokhoz tartozó Somogy megyei Csurgón a gimnáziumot 1792-ben.
  • Festetics I. György keszthelyi iskolái közé tartozott még az 1799-ben alapított rajziskola is, ahol különböző mesterségekhez – például asztalossághoz, harangöntéshez, üvegcsiszoláshoz – kapcsolódóan tanultak a diákok rajzolni.
  • Szintén Festetics I. György alapította az 1802-ben már működő polgári iskolát, amely a negyedik ilyen típusú tanintézmény volt Magyarországon.